
Deltagerne glædede sig over, at Fårhus Forsamlingshus bliver renoveret, vedligeholdt og drevet udelukkende med frivillige hænder. For bordenden sidder formand for Fårhus Forsamlingshus I/S, Jan Jessen, og til højre for ham sidder formanden for Fårhus borger- og Ungdomsforening, Paul Reinhardt
Store investeringer i Fårhus Forsamlingshus
Formand for Fårhus Forsamlingshus I/S, Jan Jessen, fortalte i sin beretning på generalforsamlingen om renovering af scenen i forsamlingshuset, indkøb af forskelligt inventar og opsætning af solceller.
Udenfor Forsamlingshuset er placeret en 20 fods container, som skal bruges til opbevaring af krudt. Nytårskrudt salget er steget med 9% i 2024.
“Vi har haft en god udlejning, men vi har også haft store investeringer”, fortalte Jan Jessen.
Kasserer Esben Gade Sørensen fremlagde regnskabet, som viste en omsætning på 483.189 kr. i 2024. Det samlede resultat viser et underskud på 72.480 kr., men forsamlingshuset har stadig en solid egenkapital.
Valg til bestyrelsen
Bestyrelsens sammensætning i Fårhus Forsamlingshus I/S består efter generalforsamlingen af: Formand Jan Jessen, Peter Matzen (genvalg), kasserer Esben Gade Sørensen (genvalg), Henrik Kornbech (genvalg) og Jimmi Jensen.
Som suppleanter blev Michael Cosmus Sørensen og Adina Ro begge genvalgt.
Bilagskontrollanter er Ketty Bøttger og Susanne Nielsen.
Jan Vium, som er forsamlingshusets dygtige fundraiser, fortalte, at solceller efter 1 års drift havde sparet forsamlingshuset for 10.000 kWh, så det er et tilfredsstillende resultat. ■
Denne artikel er lagt på Gråsten Avis | Bov Avis den 25. marts 2025
Skrevet af
Fotos af
Savner du en ældre artikel eller historie fra Gråsten og omegn, Broager, Egernsund eller måske Padborg, Kruså, Fårhus eller Frøslev så har du her et værktøj til at komme videre: Søg i vores omfattende PDF arkiv efter artikler fra andre års udgaver af Gråsten Avis og Bov Avis. Vores udvalg af artikler på hjemmesiden er begrænset til artikler der indeholder billeder hvorimod PDF arkivet indeholder alle offentliggjorte artikler.