
Mange mødte op for at høre det spændende oplæg om ”Padborg – den sidste stationsby”.
Stor interesse om foredrag om Padborg som den sidste stationsby
Padborg skriver sig ind i historien som den første by, som fik en byplan i 1923. Den første danske byplanslov blev vedtaget i 1925, så Bov Sogneråd var forud for sin tid.
Der var fyldt til sidste stol, og nogle var der ikke plads til, da 76-årige Nan Dahlkild, lektor emeritus ved Københavns Universitet, og født og opvokset i Padborg, holdt foredrag om ”Padborg – den sidste stationsby” på Bov Museum.
Det var Historisk Forening for Bov og Holbøl sogne og Historisk Samfund for Sønderjylland, Aabenraa-kreds, som havde inviteret til dette spændende foredrag.
En etat by
“Ved Genforeningen i 1920 blev der behov for en ny stationsby ved den nye grænse. Det var ingeniøren Lützhöft, som i 1923 tegnede en byplan til Padborg, som placerede den nye grænsebanegård, der åbnede i 1928.
I byplanen var nye gader med huse til toldere og DSB folk, som udgjorde halvdelen af alle erhvervsaktive. Etaterne trak folk til Padborg fra alle dele af landet”, sagde Nan Dahlkild.
Toldgården fra 1922 er bygget som et lukket herregårdsanlæg og er formentlig tegnet af bygningsinspektør Jens Vilhelm Petersen.
Fra 1920 til 1932 oplevede Padborg en eksplosiv vækst, hvor befolkningen voksede og byen fik et handelsliv med mange nye butikker. Allerede fra 1920’erne havde speditører etableret sig i byen, og det udviklede sig efter 1945 til en betydelig erhvervsgren.
Åbningen af motorvejen i 1978 gav udviklingen i transporterhvervet nye muligheder. Speditions- og eksportvognmandsfirmaer etablerede sig i stort tal mellem jernbanen og motorvejen nordvest for byen.
Fra stationsby til speditions by
“Padborg er forvandlet fra en stationsby til en speditions by med en flot vækst, men meget af det indre Padborg er som ”hekseringe”, hvor Padborg centrum er ved at forsvinde. Se bare Nørregade, hvor der næsten ikke er flere butikker tilbage. Livet i den indre by skal genskabes”, mente Nan Dahlkild.
Nan Dahlkild leverede et spændende oplæg, og tog forsamlingen med på en rejse om Padborgs udvikling fra før Genforeningen, hvor der var 47 indbyggere og til den by, den er blevet i dag med 4.318 indbyggere.
“En stationsby er betegnelsen på en by, hvis opståen og udvikling overvejende er sket på grund af jernbaneforbindelsen. Padborg er den sidste stationsby i Danmark, og den eneste stationsby med sin egen byplan. Der kommer ikke flere stationsbyer i Danmark”, sagde Nan Dahlkild. ■


Denne artikel er lagt på Gråsten Avis | Bov Avis den 22. maj 2025
Skrevet af
Fotos af
Savner du en ældre artikel eller historie fra Gråsten og omegn, Broager, Egernsund eller måske Padborg, Kruså, Fårhus eller Frøslev så har du her et værktøj til at komme videre: Søg i vores omfattende PDF arkiv efter artikler fra andre års udgaver af Gråsten Avis og Bov Avis. Vores udvalg af artikler på hjemmesiden er begrænset til artikler der indeholder billeder hvorimod PDF arkivet indeholder alle offentliggjorte artikler.
