Ny stigevogn kræver ombygning af brandstationen

Ny stigevogn kræver ombygning af brandstationen

Gråsten Frivillige Brandværn får i januar 2027 en fabriksny stigevogn. Men inden den kan rykke ind på brandstationen, skal der graves ud for at skabe den nødvendige frihøjde.

Den skal afløse den nuværende Iveco, der har lidt over 25 år på bagen. Det er efterhånden blevet vanskeligt at skaffe reservedele til den gamle stigevogn, og derfor er der investeret i en fabriksny model.

Men nyanskaffelsen giver samtidig udfordringer på brandstationen. Den nye stigevogn er omkring 25 centimeter højere end den nuværende, og dermed er porten for lav til, at køretøjet kan komme ind.

Løsningen bliver at grave gulvet ud og sænke niveauet, så der bliver tilstrækkelig frihøjde. Det vil samtidig give bedre plads til brandværnets tankvogn.

Det er ikke muligt blot at forhøje porten. Brandstationen er arkitekttegnet, og derfor ønsker man ikke at ændre på selve bygningskonstruktionen.

Med udgravningen og de nødvendige ændringer bliver stationen gjort klar til den nye stigevogn og samtidig fremtidssikret i mange år. ■

Ny stigevogn kræver ombygning af brandstationen

På Gråsten Brandstation er der blevet gravet ud for at gøre plads til den nye stigevogn, som ventes at være klar til tjeneste i Gråsten medio januar 2027.

Se alle billederne

Denne artikel er lagt på Gråsten Avis | Bov Avis den 14. september 2026

Skrevet af

Søren Gülck
Søren GülckFotograf
Ring 23 80 12 54

Fotos af

Søren Gülck
Søren GülckFotograf
Ring 23 80 12 54

Savner du en ældre artikel eller historie fra Gråsten og omegn, Broager, Egernsund eller måske Padborg, Kruså, Fårhus eller Frøslev så har du her et værktøj til at komme videre: Søg i vores omfattende PDF arkiv efter artikler fra andre års udgaver af Gråsten Avis og Bov Avis. Vores udvalg af artikler på hjemmesiden er begrænset til artikler der indeholder billeder hvorimod PDF arkivet indeholder alle offentliggjorte artikler.