
Der var højt tempo, da Sundeved Gymnastikforening holdt forårsopvisning.
Forårsopvisning i Sundevedhallen samlede 200 tilskuere
Der var god stemning og masser af energi i Sundevedhallen, da Sundeved Gymnastikforening holdt årets forårsopvisning.
Omkring 200 tilskuere havde fundet vej til hallen for at se de mange dygtige gymnaster i aktion. Publikum fik nogle timer fyldt med flotte serier, smil og imponerende spring, da gymnaster i alle aldre gik på gulvet.
I alt deltog ni hold i opvisningen. De viste et varieret program med både rytmegymnastik, spring og fællesopvisninger, som tydeligt viste det store arbejde, der bliver lagt i træningen gennem sæsonen.
Stemningen i hallen var varm og støttende, og publikum kvitterede med masser af klapsalver efter hvert hold. For mange af gymnasterne var opvisningen et af sæsonens højdepunkter, hvor de kunne vise, hvad de har arbejdet med i løbet af vinteren.
Forårsopvisningen markerer samtidig afslutningen på endnu en aktiv sæson i Sundeved Gymnastikforening, hvor både børn, unge og voksne har været samlet om glæden ved gymnastikken. ■
Denne artikel er lagt på Gråsten Avis | Bov Avis den 12. marts 2026
Skrevet af
Fotos af
Savner du en ældre artikel eller historie fra Gråsten og omegn, Broager, Egernsund eller måske Padborg, Kruså, Fårhus eller Frøslev så har du her et værktøj til at komme videre: Søg i vores omfattende PDF arkiv efter artikler fra andre års udgaver af Gråsten Avis og Bov Avis. Vores udvalg af artikler på hjemmesiden er begrænset til artikler der indeholder billeder hvorimod PDF arkivet indeholder alle offentliggjorte artikler.



