5.300 gæster strømmede til Åbent Landbrug

Åbent Landbrug blev et stort tilløbsstykke på Gråsten Landbrugsskole. Med 5.300 besøgende blev sidste års besøgstal på 5.115 overgået. Foto: Søren Gülck

5.300 gæster strømmede til Åbent Landbrug

Der var trængsel både på gårdspladsen og i staldene, da Gråsten Landbrugsskole søndag slog dørene op til Åbent Landbrug.

Hele 5.300 gæster lagde vejen forbi landbrugsskolen. Det var lidt flere end sidste år, hvor 5.115 personer deltog i den populære familiedag.

Især børnefamilierne havde rigeligt at give sig til. Staldene og dyrene var som altid blandt de store trækplastre, og mange børn benyttede muligheden for at komme helt tæt på dyrene med mor og far lige ved hånden.

Også udendørs var der masser af aktiviteter. Her kunne børnene lege, tage en tur med hestevogn eller køre med tog, mens både store og små kunne gå på opdagelse blandt de mange lækre smagsprøver. Den store tilstrømning kunne mærkes allerede fra åbningen.

Parkeringen på marken gav en del udfordringer, og flere bilister måtte sande, at underlaget ikke alle steder var lige nemt at forcere. En række biler kørte fast og måtte have hjælp til at komme fri.

Her kom traktorerne til undsætning og fik trukket de fastkørte biler fri – ganske passende på en dag, hvor landbruget var i centrum. ■

5.300 gæster strømmede til Åbent Landbrug

Åbent Landbrug blev et stort tilløbsstykke på Gråsten Landbrugsskole. Med 5.300 besøgende blev sidste års besøgstal på 5.115 overgået. Foto: Søren Gülck

Se alle billederne

Denne artikel er lagt på Gråsten Avis | Bov Avis den 21. september 2026

Skrevet af

Gunnar Hattesen
Gunnar HattesenAnsvarshavende redaktør
Ring 21 16 06 83

Fotos af

Søren Gülck
Søren GülckFotograf
Ring 23 80 12 54

Savner du en ældre artikel eller historie fra Gråsten og omegn, Broager, Egernsund eller måske Padborg, Kruså, Fårhus eller Frøslev så har du her et værktøj til at komme videre: Søg i vores omfattende PDF arkiv efter artikler fra andre års udgaver af Gråsten Avis og Bov Avis. Vores udvalg af artikler på hjemmesiden er begrænset til artikler der indeholder billeder hvorimod PDF arkivet indeholder alle offentliggjorte artikler.