175 mennesker var mødt op for at bakke op om støtteauktionen til fordel for æ Høker.

Stor opbakning til støtteauktion i Holbøl

Der var fuldt hus og stor lokal opbakning, da støtteauktionen til fordel for den lokale dagligvarebutik Æ Høker i Holbøl blev afholdt lørdag aften.

Hele 175 deltagere havde købt billet, og samtlige donerede effekter blev solgt, hvilket var med til at løfte det samlede resultat til over 100.000 kroner.

Aftenens tre budrunder med 11 effekter i hver indbragte alene omkring 63.000 kroner. Dertil kom en særdeles velbesøgt tombola, hvor der på blot to timer blev solgt 3.200 lodder.

Aftenen bød på flere donationer, da Rita Jørgensen, på vegne af strikke- og krea damerne i Holbøl, overrakte en donation på 5000 kroner til Æ Høker.

Auktionarius Jørn Elgaard Nielsen udtrykte stor taknemmelighed over den lokale opbakning og de mange donationer. Han fremhævede samtidig, at alle udgifter var holdt på et minimum, blandt andet ved selv at fremstille bydeskilte af pap og blomsterpinde. ■

Denne artikel er lagt på Gråsten Avis | Bov Avis den 25. februar 2026

Skrevet af

Helle Hockerup
Helle HockerupLokalredaktør
Ring 22 92 21 19

Fotos af

Helle Hockerup
Helle HockerupLokalredaktør
Ring 22 92 21 19

Savner du en ældre artikel eller historie fra Gråsten og omegn, Broager, Egernsund eller måske Padborg, Kruså, Fårhus eller Frøslev så har du her et værktøj til at komme videre: Søg i vores omfattende PDF arkiv efter artikler fra andre års udgaver af Gråsten Avis og Bov Avis. Vores udvalg af artikler på hjemmesiden er begrænset til artikler der indeholder billeder hvorimod PDF arkivet indeholder alle offentliggjorte artikler.