
Det store fremmøde vidner om en stærk lokal opbakning og et arrangement, der for alvor har bidt sig fast som en populær tradition i Gråsten.
Rekordstort fremmøde til lottospil i Ahlmannsparken
Der var fuldt hus og mere til, da Gråsten Handel søndag eftermiddag afholdt lottospil i Ahlmannsparken. Hele 270 deltagere mødte op. Det er det højeste antal nogensinde.
Formand for Gråsten Handel, Helle Blindbæk, lagde ikke skjul på sin begejstring over det store fremmøde.
“Vi er både overraskede og utrolig glade. Det er fantastisk at se så mange bakke op”, sagde Helle Blindbæk.
Arrangementet bød på masser af spænding og gevinster. I alt blev der spillet om 130 hovedgevinster samt 100 sidegevinster, hvilket var med til at holde stemningen høj blandt deltagerne.
Ifølge Helle Blindbæk går overskuddet fra arrangementet til et godt lokalt formål.
“Overskuddet går til julebelysningen i Ulsnæs Centret og midtbyen”, fortalte Helle Blindbæk. ■
Denne artikel er lagt på Gråsten Avis | Bov Avis den 26. marts 2026
Skrevet af
Fotos af
Savner du en ældre artikel eller historie fra Gråsten og omegn, Broager, Egernsund eller måske Padborg, Kruså, Fårhus eller Frøslev så har du her et værktøj til at komme videre: Søg i vores omfattende PDF arkiv efter artikler fra andre års udgaver af Gråsten Avis og Bov Avis. Vores udvalg af artikler på hjemmesiden er begrænset til artikler der indeholder billeder hvorimod PDF arkivet indeholder alle offentliggjorte artikler.



