
65-årige Ole Jensen kører som elinstallatør fortsat ud til kunderne og har i dag en halv snes ansatte i kompagniskab med Møldrup Elservice
Ole Sus har styr på strømmen
Elinstallatør Ole Jensen i Broager har været selvstændig i alt i strøm gennem tre årtier.
Han er kendt for sit motto Ingen strøm i husene, så kommer Ole susende. I dag er en halv snes medarbejdere undervejs, så Ole er ikke alene om opgaven, men han er stadig selv ude hos kunderne på daglig basis.
Virksomheden startede på Skodsbølvej i tilknytning til privaten. Da der blev behov for at udvide, blev det for småt, og tilladelserne voldte også kvaler. På et tidspunkt blev Ole Jensen spurgt, om han ikke kunne tænke sig at overtage den gamle FDF spejderhytte med 3000 kvadratmeter grund på Møllestien i Broager. Som sagt så gjort. Ole Jensen har i dag sit elektrikerfirma i den tidligere spejderhytte og privaten lige ved siden af sammen med hustruen Anette, der er lærer på Nydam-Skolen. De tre børn er vokset op i Broager.
“Da jeg startede i Skodsbøl, var der kun mig selv og senere en voksenlærling. Efterhånden kom vi op på ti mand. For et par år siden indgik jeg kompagniskab med Møldrup Elservice. Det fungerer godt. Jeg tager mig af udkørende opgaver og kundekontakten, mens Møldrup blandt andet står for administrationen,” siger den 65-årige elinstallatør.
Lokale kunder
Rent fysisk er det ikke svært for ham at klare opgaverne. Med årene har det været nødvendigt at sætte sig ind i mange nye ting, for elektrikerfaget undergår en rivende udvikling. Desuden er der mange regler på området, som skal overholdes til punkt og prikke. Kunderne er store og små private husstande, det offentlige og industrien, og så samarbejder han med andre håndværkere.
“Vores arbejdsområde er primært Gråsten, Sundeved, Broager og Sønderborg. Vi har også opgaver for et forsikringsselskab, hvor køreturene er lidt længere så som til Haderslev, men jeg har altid sagt, jeg vil helst arbejde her i området frem for at tilbringe tiden på landevejene,” siger Ole Jensen.
Han giver af og til en hånd med, når det er nødvendigt at hjælpe en lærling eller en svend med at løse en opgave, men leverer også elløsninger, hvor nogle af medarbejderne tager over, fordi deres ekspertise er størt lige netop til den opgave.
“Vi har dygtige medarbejdere. Folk er glade for at kunne ringe til Ole Jensen, og så kommer vi, men alle skal ikke kunne klare alt,” siger Ole Jensen, der nok er blevet en smule bedre til at uddelegere opgaverne, selv om han godt kan lide at have hånd i hanke med, hvad der foregår i firmaet.
Ole Jensen stammer fra Vester Sottrup. Han har aldrig fortrudt, han valgte at blive selvstændig elinstallatør med en fast kundekreds i et gensidigt tillidsforhold. Børnene er ikke gået den vej. Den ældste datter er læge, en søn er ejendomsmægler og en studerer idræt i Aarhus, så det kan føre til lidt af hvert at være vokset op i et elektrikerhjem i tilknytning til en tidligere spejderhytte. ■

Denne artikel er lagt på Gråsten Avis | Bov Avis den 25. februar 2026
Skrevet af
Fotos af
Savner du en ældre artikel eller historie fra Gråsten og omegn, Broager, Egernsund eller måske Padborg, Kruså, Fårhus eller Frøslev så har du her et værktøj til at komme videre: Søg i vores omfattende PDF arkiv efter artikler fra andre års udgaver af Gråsten Avis og Bov Avis. Vores udvalg af artikler på hjemmesiden er begrænset til artikler der indeholder billeder hvorimod PDF arkivet indeholder alle offentliggjorte artikler.
