Artikelbeskrivelse

Møllehave på visit i Gråsten

Af Gunnar Hattesen
Præsten og forfatteren Johannes Møllehave sprudlede med anekdoter ved afstemningsfesten i Gråsten, da han veloplagt over for 100 mennesker på Den Gamle Kro fortalte om de venner, der inspirerede ham gennem et langt liv.
De begejstrede tilhørere hørte om venskaber som en lykke og gave og en utrolig kilde til energi og livsmod.
Johannes Møllehave causerede over, hvorfor det er muligt i et godt venskab at føle som om man ikke har set hinanden siden i går, når der er gået måneder, måske år.
”Halfdan Rasmussen var altid morsom at være sammen med, og han kunne gøre en tur i Irma sjov”, sagde Johannes Møllehave, som ellers troede var umuligt.
Men det skete en dag en dag, hvor Johannes Møllehave besøgte sin ven, og de så forårsruller og Halfdan Rasmussen sagde: ”Det ender med, at de også har tilbud på dødehavsruller”, fortalte Johannes Møllehave, som har skrevet et utal af revyer, viser, bidrag til radio og tv-serier, filosofiske bøger, bibelske gendigtninger, erindringer, romaner og børnebøger. 

Johannes Møllehave havde et helt arsenal af sproglige finurligheder med i bagagen, da han talte ved afstemningsfesten på Den Gamle Kro. Foto Søren Gülck

Johannes Møllehave havde et helt arsenal af sproglige finurligheder med i bagagen, da han talte ved afstemningsfesten på Den Gamle Kro. Foto Søren Gülck