Service- og salgsvirksomheden Karsten Iwersen i Kliplev sørger for at holde maskiner og køretøjer i gang og sælger også nyt udstyr til havefolk og bilister fra butikken, og værkstedet får snart sagt alt til at køre og brumme.

Karsten Iwersen holder kunderne kørende

Det snurrer og summer over det ganske land, når maskinerne går i gang med forårsarbejdet i mark og have.

Automester og maskinværksted Karsten Iwersen i Kliplev er ingen undtagelse. Her er robotklipperne ved at blive gjort klar og forhandlet til haveindsatsen, ligesom der er travlt i traktorværkstedet på Søgård­vej med at indfri landbrugets ønsker om at få de store maskiner tunet til markarbejdet.

“Vi yder en bred vifte af service til maskiner både i kommunen, landbruget, hos erhvervsdrivende og private,” siger sønnen Kenneth Iwersen, der står for at samle trådene på kontoret og er behjælpelig med at holde robotklippere kørende.

En halv snes ansatte yder auto- og traktorservice, gør have- og parkmaskiner godt kørende og sørger for at højtryksrensere og hydraulik fungerer, som det skal. Karsten Iwersen er et serviceværksted, der i butikken på Vester­marks­vej forhandler alt, hvad der er brug for som bilejer, landmand, entreprenør eller havemand.

Karsen Iwersen etablerede sin maskinservice og salg kort før årtusindskiftet og har siden da haft mange opgaver at tage fat på sammen med sine medarbejdere. Stif­teren er midt i 50erne og sønnen 34 år og anden generation af familien Iwersen. Karsten Iwersen har holdt fast i det brede serviceudbud til tungere og lettere maskineri og fordeler dermed opgaverne på flere erhvervsgrene, som vægter lige meget i firmaprofilen.

“Vi har mange kunder som Aabenraa kommune, Ewers, Aabenraa Havn og landbruget, hvor maskinerne ikke må stå stille for længe ad gangen, så vi skal være klar til at rykke ud. I vinter har vi haft lastbiler, der skulle have ordnet deres hydraulikslanger, så de kunne komme ud at rydde sne,” fortæller Kenneth Iwersen.

I øjeblikket er der gang i salget af robotklippere til havefolket. Her hjælper Kenneth Iwersen og medarbejderne med at få rigget robotterne til, så de fungerer efter hensigten. Ind­sat­sen er meget sæsonbetonet. Der er altid noget at lave i maskinværkstederne. De ansatte er opdateret på nyeste modeller og udviklingen i en pulserende branche, så ingen går forgæves med deres reparationstjenlige køretøjer og maskiner til værkstedet og forhandleren i Kliplev. ■

Denne artikel er lagt på Gråsten Avis | Bov Avis den 21. maj 2026

Skrevet af

Lise Kristensen
Lise KristensenJournalist
Ring til 20 75 79 12

Fotos af

Lise Kristensen
Lise KristensenJournalist
Ring til 20 75 79 12

Savner du en ældre artikel eller historie fra Gråsten og omegn, Broager, Egernsund eller måske Padborg, Kruså, Fårhus eller Frøslev så har du her et værktøj til at komme videre: Søg i vores omfattende PDF arkiv efter artikler fra andre års udgaver af Gråsten Avis og Bov Avis. Vores udvalg af artikler på hjemmesiden er begrænset til artikler der indeholder billeder hvorimod PDF arkivet indeholder alle offentliggjorte artikler.