
Der er smukt på Årsbjerg, men svært fremkommelig da naturen har taget magten, mener Gisela Aufderheide.
Har Vej & Park glemt stier og veje på Årsbjerg
73-årige Gisela Aufderheide er en glad tysk tilflytter på Årsbjerg i Rinkenæs.
Hun anser det for at være et ovenud heldigt sammetræf, hun i en moden alder som tilflytter fra Oldenburg endte med at flytte ind i et pænt stort hus tæt på natur og strand. Her går hun daglige ture med sin lille hund og nyder tilværelsen i fulde drag.
“Jeg nyder hver dag,” siger den glade tilflytter.
En ting undrer hende dog. Når hun hver dag går ture ad stisystemnerne i forlængelse af Buskmosevej mellem fodboldbanerne ved Årsbjerg og togbanen, efterlader det et indtryk af et forsømt hjørne af naturen.
“Jeg har spurgt banepasseren på Årsbjerg, om de har noget med det at gøre, men det har de ikke. Det skal kommunen tage sig af. Tidligere cyklede jeg turen, men det gør jeg ikke længere, for træerne hænger så langt ned, at man får grenene i hovedet. Skulle man føle sig fristet til at sætte sig på en bænk, hører det hurtigt op, for de er groet efter i bombærkrat og andre gevækster,” siger den 73-årige tyske kvinde, der godt kan lide at bevæge sig rundt og derfor lægger mærke til, hvordan arealerne er holdt.
Kører man ad Buskmosevej ved Årsbjerg, er der så meget skarpt grus i siden af vejen, at det er umuligt at cykle i. I det regnvejr, vi lige har haft, løber gruset ud på vejen,” fortæller Gisela Aufderheide, der overvejer at henvende sig til kommunens Giv et Praj, men som tysker støder på lidt af en sprogbarriere.
“Jeg undrer mig meget over, man kan have så naturskønne og smukke omgivelser, og så får det bare lov at gro til. Man skulle tro, Årsbjerg er et glemt hjørne af kommunen,” lyder det undrende fra en kvinde, der godt kan lide at færdes ad stier og cykelveje og derfor ikke kan forstå, hvorfor det ikke bliver gjort let tilgængeligt og indbydende for borgere, der har det ligesom hende.
Sønderborg Kommune har været ude at feje gruset væk fra vejen. Den kommende uge kommer der folk ud og kigger på stien ved Årsbjerg. Foreløbig er græsset i kanten af stien blevet slået ■

Gisela Aufderheide er som tilflytter fra Oldenburg begejstret over det smukke danske land, men stierne langs boldbanerne og jernbanen på Årsbjerg lader en del tilbage at ønske, mener hun, for trægrenene hænger langt ned og bænkene er tilgroede og ikke til at sidde på
Denne artikel er lagt på Gråsten Avis | Bov Avis den 14. august 2025
Skrevet af
Fotos af
Savner du en ældre artikel eller historie fra Gråsten og omegn, Broager, Egernsund eller måske Padborg, Kruså, Fårhus eller Frøslev så har du her et værktøj til at komme videre: Søg i vores omfattende PDF arkiv efter artikler fra andre års udgaver af Gråsten Avis og Bov Avis. Vores udvalg af artikler på hjemmesiden er begrænset til artikler der indeholder billeder hvorimod PDF arkivet indeholder alle offentliggjorte artikler.

