Gråsten Æblefestival satte besøgsrekord 

Gråsten Æblefestival kunne i weekenden glæde sig over en ny besøgsrekord, da mere end 8.000 gæster lagde vejen forbi.

Formand for Gråsten Æblefestival, Winnie Frøhlich Nissen, er meget tilfreds med årets besøgsantal.

“Det er fantastisk at se så mange mennesker bakke op om æblefestivalen Den store interesse gav travlhed ved de 60 boder, og stemningen var helt i top hen over weekenden”, fortæller Winnie Frøhlich Nissen, som er nytiltrådt formand for Gråsten Æblefestival.

Winnie Frøhlich Nissen er ny formand for Gråsten Æblefestival. Hun har mange jern i ilden og masser af energi at byde ind med. ■

Denne artikel er lagt på Gråsten Avis | Bov Avis den 1. oktober 2025

Skrevet af

Gunnar Hattesen
Gunnar HattesenAnsvarshavende redaktør
Ring 21 16 06 83

Fotos af

Søren Gülck
Søren GülckFotograf
Ring 23 80 12 54

Savner du en ældre artikel eller historie fra Gråsten og omegn, Broager, Egernsund eller måske Padborg, Kruså, Fårhus eller Frøslev så har du her et værktøj til at komme videre: Søg i vores omfattende PDF arkiv efter artikler fra andre års udgaver af Gråsten Avis og Bov Avis. Vores udvalg af artikler på hjemmesiden er begrænset til artikler der indeholder billeder hvorimod PDF arkivet indeholder alle offentliggjorte artikler.