Arrangementet foregår i Ahlmannsparken, og er arrangeret af Kultur i Gråsten.

Frelle Petersen fortæller om sin filmvej

Den sønderjyske filminstruktør er tilbage på hjemmebane. 

Den anerkendte instruktør Frelle Petersen gæster Gråsten mandag den 23. februar kl. 19, hvor han inviterer publikum med ind i sin personlige fortælling om vejen ind i filmbranchen – og hvilke mennesker, der satte ham i gang. Under foredraget løfter han blandt andet sløret for, hvilken kendt og folkekær personlighed der fik afgørende betydning for hans karriere og udvikling som filmskaber.

Aftenen rundes af med visningen af den kritikerroste og omtalte film “Hjem kære hjem”. Filmen, der blev en publikumsfavorit i sommeren 2025, modtog desuden en publikumspris på den prestigefyldte Berlin Filmfestival.

International anerkendt

Frelle Petersen er født og opvokset i Aabenraa og har markeret sig som en af landets stærkeste fortællere inden for det nære, menneskelige drama – ofte forankret i den sønderjyske hverdag og mentalitet. Han er autodidakt manuskriptforfatter og instruktør og står bag den populære sønderjyske filmtrilogi “Onkel”, “Resten af livet” og “Hjem kære hjem”.

Alle tre film er skabt på klingende sønderjysk og har opnået både national og international anerkendelse. ■

Denne artikel er lagt på Gråsten Avis | Bov Avis den 19. februar 2026

Skrevet af
Jørgen Chr. Clausen

Savner du en ældre artikel eller historie fra Gråsten og omegn, Broager, Egernsund eller måske Padborg, Kruså, Fårhus eller Frøslev så har du her et værktøj til at komme videre: Søg i vores omfattende PDF arkiv efter artikler fra andre års udgaver af Gråsten Avis og Bov Avis. Vores udvalg af artikler på hjemmesiden er begrænset til artikler der indeholder billeder hvorimod PDF arkivet indeholder alle offentliggjorte artikler.