blank

Sonja og Helmuth Hansen har været kone og mand i 60 år.

Diamantbryllup i coronaens skygge i Broager

Sonja og Helmuth Hansen passer godt sig selv og hinanden.

Det afholdte ægtepar, der bor på Bakkevænget 5 i Broager kan mandag den 29. marts fejre diamantbryllup.

Det var pigen fra Pandrup i Vend­syssel, som faldt for den flotte fyr fra Broager­land, der aftjente sin værnepligt på Nr. Uttrup Kaserne nord for Aalborg.

“Det var lidt af en omvendelse at komme til Sønder­jylland, men jeg har aldrig fortrudt det”, siger Sonja Hansen.

Efter giftermålet flyttede de hjem til hans forældre på fødegården i Dynt, men købte senere hus på Øster­marken i Broager. Siden 1974 har de boet i en stor villa på Bakke­vænget.

Sonja Hansen, der er 81 år, havde først sit domæne i hjemmet, gjorde senere rent på Broager Skole og var i over 30 år ansat i cafeteriet i Broager Hallen, hvor hun var værdsat af hallens idrætsudøvere.

“Jeg nød samværet med de unge mennesker. Der var aldrig noget i vejen med dem. De unge opførte sig ordentligt. Og jeg havde et godt samarbejde med den daværende halinspektør Willy Møller”, husker Sonja Hansen. 

Helmuth Hansen, der er 83 år, er født og opvokset i Dynt. Han er udlært maskinmekaniker hos Frederik Petersens Maskin­fabrik i Smøl. 

“Det var en god arbejdsplads”, erindrer Helmuth Hansen, som i en lang årrække arbejdede som rejsemontør, og var et par gange udstationeret til Irak.

Senere blev det til nogle år på slagteriet i Blans, før han gik på efterløn.

Ritmester

Helmuth Hansen sad i 33 år i bestyrelsen for Broager og Omegns Brugs­forening og var seks år formand for den store dagligvarebutik. Han har haft et fortrinligt samarbejde med de tidligere uddelere Peter Wollesen og Bent Moldt. 

Siden han var 11 år, har han været en ivrig ringrider. Han har været ritmester i Broager og deltog i mange år hen over sommeren i 25-30 ringridninger. Han er æresmedlem af Broager og Om­egns Ring­rider­for­ening. Han har også været en dygtig jæger og er stadig aktiv i Broager Jagt­for­ening og Dynt Jagt­sam­men­slutning.

Desuden er han en værdsat rundviser på Cathrines­minde Tegl­værks­museum. 

Blandt naboerne er der et stærkt sammenhold. Siden 1974 har man mødtes hver 14. dag til gåture, kortspil og spisning.

“Vi har det ualmindelig godt i vores kvarter”, lyder det fra Sonja og Helmuth Hansen, som har to børn. Roy bor i Skelde, mens Evy bor på gården i Dynt. ■

Skrevet af

Gunnar Hattesen
Gunnar HattesenAnsvarshavende redaktør
Ring 21 16 06 83

Savner du en ældre artikel eller historie fra Gråsten og omegn, Broager, Egernsund eller måske Padborg, Kruså, Fårhus eller Frøslev så har du her et værktøj til at komme videre: Søg i vores omfattende PDF arkiv efter artikler fra andre års udgaver af Gråsten Avis og Bov Avis. Vores udvalg af artikler på hjemmesiden er begrænset til artikler der indeholder billeder hvorimod PDF arkivet indeholder alle offentliggjorte artikler.