Jorden er planeret og byggegrunden klar til, soklen kan støbes, og der kan opstå et længe ventet sognehus ved siden af kirken i Rinkenæs.

Det lysner for sognehuset i Rinkenæs

Den grå årstid til trods så ser det lysere ud med hensyn til realiseringen af et nyt sognehus i Rinkenæs. Det har været på trapperne længe.

Nu har Apos planeret grunden og området ved siden af kirken, så menigheden endelig kan få et tidssvarende sted at mødes og huse personalet i.

“Byggestart skulle være i uge 11-16 med støbning af soklen,” beretter formand for menighedsrådet Hans Seekjær, der glæder sig til at se byggeriet realiseret.

Sognegården skal samle mødeaktiviteter og sammenkomster for op til 70 personer. Der bliver handicaptoilet, køkken, personalekontorer, depot, garderobe, trappe og lift. Diskussioner om højde og synlighed i landskabet samt myndighedsgodkendelser har været med til at udskyde byggeriet, der ventes at stå i otte millioner kroner.

Sognehuset har været undervejs en snes år, og som det ser ud nu, står det færdigt i Hans Seekjærs formandsperiode, da den siddende formand sidste år i en alder af 75 år lod sig genvælge for endnu en to-årig periode. ■

Denne artikel er lagt på Gråsten Avis | Bov Avis den 4. marts 2025

Skrevet af

Lise Kristensen
Lise KristensenJournalist
Ring til 20 75 79 12

Fotos af

Lise Kristensen
Lise KristensenJournalist
Ring til 20 75 79 12

Savner du en ældre artikel eller historie fra Gråsten og omegn, Broager, Egernsund eller måske Padborg, Kruså, Fårhus eller Frøslev så har du her et værktøj til at komme videre: Søg i vores omfattende PDF arkiv efter artikler fra andre års udgaver af Gråsten Avis og Bov Avis. Vores udvalg af artikler på hjemmesiden er begrænset til artikler der indeholder billeder hvorimod PDF arkivet indeholder alle offentliggjorte artikler.