
Oplev Christiansborg Slot
8. oktober 2025
| 895 kr.Program og højdepunkter
Buffet i København
Efter opsamling kører vi til København, hvor vi nyder en lækker buffet.
Rundvisning på Christiansborg
Derefter kører vi til Christiansborg, hvor folketingsmedlem Lars Christian Lilleholt har sin daglige gang i Folketinget, og som derfor er i stand til at vise os rundt i huset på bedste vis.
Vi besøger den gamle landstingssal, vandrehallen, folketingssalen med mere. På turen får vi undervejs en fortælling om hverdagen for en politiker, små og store begivenheder iblandt historier om nogle af de store politikere, som har haft deres daglige gang på Christiansborg.
De Kongelige Repræsentationslokaler
Derefter ser vi De Kongelige Repræsentationslokaler som er rammen om den danske monarks officielle funktion som statsoverhoved. Ved nytårskure, ambassadørmodtagelser og gallamiddage er salene fyldt med skinnende uniformer og farverige festkjoler.
Vi er hjemme ved 23-tiden.
Inkluderet i turen
I turen er inkluderet bustur, morgenkaffe og rundstykke, buffet, rundvisning af Lars Christian Lilleholt på Christiansborg, entré til De Kongelige Repræsentationslokaler, kaffe og kage og sandwich.
Tilmelding
Ring på tlf. 2116 0683 eller send en mail til rejser@graastenavis.dk
Opsamling
Alsion, Sønderborg 6:45
Nybøl Kirke 7:00
Broager Kirke 7:05
Elektrikeren Egernsund 7:10
Ahlmannsparken, Gråsten 7:15
Bageren Rinkenæs 7:25
Annies Kiosk, Sønderhav 7:30
Bindzus, Kollund 7:35
Grænsehallerne i Kruså 7:40
Bov Kirke 7:45
Samkørselspladsen
ved Kliplev 8:00
Circle K, Rødekro 8:15
OK-tanken ved Hammelev 8:30
P-pladsen ved
Bramdrupdamhallen 8:50
Samkørselspladsen
ved Middelfart 9:05
