Greta Rogat har åbnet Hundeterapi Rogat i Kiskelund ved Kruså. Hundene elsker hende og er helt afslappede i hendes selskab. 

Velvære til hunde i Kiskelund

30-årige Greta Rogat har åbnet Hundeterapi Rogat på Aabenraavej 4 A i Kiskelund ved Kruså.

“Hvis din hund er blevet opereret eller har nogle skavanker, så kan jeg afhjælpe dens gener med massage, ledmobilisering og laserterapi. Men det kan også være, du bare gerne vil gøre noget godt for din hund. Jeg udfører nemlig også massage, afspænding og kranio sakral terapi, som gør din firbenede ven godt”, fortæller Greta Rogat, som har uddannet sig til dyrlægeeksamineret fysiurgisk hundeterapeut gennem det sidste års tid ved siden af sit fuldtidsjob som pædagogmedhjælper i Børnehuset Evigglad.

Det er passionen for dyr, specielt hunde, der gjorde, at hun tog uddannelsen som hundeterapeut.

“Jeg elsker dyr, og jeg vil gerne gøre noget godt for dem. Da min mand er musiker ved siden af sit job som viceskoleinspektør, er han en del på farten. Derfor synes jeg, det var en god idé, at jeg også havde noget at gå op i ved siden af mit job. Jeg er godt nok blevet mor til lille Valde, der er 6 måneder gammel. Men da mit firma ligger på hjemmeadressen, kan jeg sagtens få familielivet til at hænge sammen også”, smiler den nybagte mor. 

Smerter efter operation

Selvom Greta Rogat først lige har åbnet sit nye tiltag for nogle dage siden, så er der allerede tilfredse hunde og ejere at finde i Hundeterapi Rogat. 

“Jeg er i gang med at afhjælpe en hund med dens smerter efter en operation. Desuden har jeg en anden hund, der halter. Jeg er ved at analysere, hvorfor den halter, og afhjælper dens smerter med massage”, fortæller Greta Rogat.

Hundene reagerer godt på massage og terapi, og når Greta Rogat er i gang med sin behandling, ligger de helt stille og kigger forelskede op på hende. 

“Det hjælper selvfølgelig også, at der er masser af godbidder i lokalet”, siger Greta Rogat på sin rolige facon. 

Hun lægger meget vægt på, at terapien er så skånsom og effektiv som mulig med fokus på hundens individuelle behov. 

Hun tager sig tid til at forstå hundens unikke helbredssituation og laver en personlig plan, der sikrer de bedste resultater. 

“Har man nogle spørgsmål eller en problemstilling, man vil vende med mig, så er man velkommen til at kontakte mig”, fortæller Greta Rogat, som har åbent efter aftale, og som gerne kører ud til folk privat. ■

Denne artikel er lagt på Gråsten Avis | Bov Avis den 24. juli 2024

Skrevet af

Ditte Vennits Nielsen
Ditte Vennits NielsenLokalredaktør Bov
Ring 25 98 91 80

Fotos af

Ditte Vennits Nielsen
Ditte Vennits NielsenLokalredaktør Bov
Ring 25 98 91 80

Savner du en ældre artikel eller historie fra Gråsten og omegn, Broager, Egernsund eller måske Padborg, Kruså, Fårhus eller Frøslev så har du her et værktøj til at komme videre: Søg i vores omfattende PDF arkiv efter artikler fra andre års udgaver af Gråsten Avis og Bov Avis. Vores udvalg af artikler på hjemmesiden er begrænset til artikler der indeholder billeder hvorimod PDF arkivet indeholder alle offentliggjorte artikler.