
Borgmesterkandidat Jimmy Simonsen (V) sammen med Venstres formand, Troels Lund Poulsen, og resten af alliancen i Det Blå Sønderjylland.
V: Blåt sammenhold
Mandag var Jimmy Simonsen, Venstres borgmesterkandidat i Sønderborg Kommune, i vælten.
Om eftermiddagen var han medvært, da Venstres formand, forsvarsminister Troels Lund Poulsen, besøgte det nye Center Parcs Nordborg Resort på Als.
Senere fik de en god snak om Venstres valgprogram op til kommunalvalget den 18. november.
Om aftenen deltog Jimmy Simonsen i et arrangement i LOF Sønderborg, hvor Troels Lund Poulsen på Business College Syd holdt et velbesøgt foredrag om Danmarks udenrigspolitiske situation.
Det skete i kølvandet på intense dage, hvor regeringen og forsvaret har godkendt en ny virksomhed i Vojens. Her skal der som led i ukrainsk forsvarsproduktion produceres fast brændstof.
Forud for mødet viste Det Blå Sønderjylland sin opbakning. Den sønderjyske alliance består af Mads Skau (V), borgmester i Haderslev, borgmesterkandidat i Tønder, Martin Iversen (V), borgmesterkandidat i Aabenraa, Thomas Andresen (V), samt Jimmy Simonsen. ■
Denne artikel er lagt på Gråsten Avis | Bov Avis den 11. september 2025
Skrevet af
Charlotte Wognsen
Fotos af
Savner du en ældre artikel eller historie fra Gråsten og omegn, Broager, Egernsund eller måske Padborg, Kruså, Fårhus eller Frøslev så har du her et værktøj til at komme videre: Søg i vores omfattende PDF arkiv efter artikler fra andre års udgaver af Gråsten Avis og Bov Avis. Vores udvalg af artikler på hjemmesiden er begrænset til artikler der indeholder billeder hvorimod PDF arkivet indeholder alle offentliggjorte artikler.
