
Publikum blev præsenteret for et underholdende og varieret program.
Underholdning med grin og eftertanke i BHJ Salen
Sønderborg Kommunes kulturpulje inviterede forleden til seniorunderholdning i Ahlmannsparken i Gråsten, hvor omkring 70 publikummer havde fundet vej til BHJ Salen.
Der var god stemning fra start, da trioen Birgitte Antonius, John Skou og Brian Svendsen fra Grindsted Revyen indtog scenen.
Allerede inden forestillingen gik i gang, bød John Skou personligt velkommen til publikum, efterhånden som de ankom og fandt deres pladser.
Trioen leverede en underholdende og varieret eftermiddag med en blanding af revynumre, gamle viser og et strejf af jul. Programmet spændte bredt og bød både på lette, humoristiske indslag og mere alvorlige emner, der gav plads til eftertanke.
Publikum blev blandt andet taget med på satiriske tilbudsrejser og seniorer på “pragtur med de unge”, men også mere alvorlige temaer som krænkelsessager og krigstrusler gennem årtierne blev behandlet – altid med revyens karakteristiske lune og skarpe blik. Indslagene blev taget godt imod, og både lattermuskler og sangstemmer kom i brug, når de kendte revyviser fyldte salen.
Eftermiddagen blev rundet af med nummeret “Bedste blev kørt over af et rensdyr”, som med humor og varme bragte julestemningen frem og sendte publikum hjem med et smil på læben. ■
Denne artikel er lagt på Gråsten Avis | Bov Avis den 18. december 2025
Skrevet af
Leske Trip
Fotos af
Leske Trip
Savner du en ældre artikel eller historie fra Gråsten og omegn, Broager, Egernsund eller måske Padborg, Kruså, Fårhus eller Frøslev så har du her et værktøj til at komme videre: Søg i vores omfattende PDF arkiv efter artikler fra andre års udgaver af Gråsten Avis og Bov Avis. Vores udvalg af artikler på hjemmesiden er begrænset til artikler der indeholder billeder hvorimod PDF arkivet indeholder alle offentliggjorte artikler.

