Artikelbeskrivelse

Uddeling af medaljer ved Sportens dag i Gråsten

Årets dygtigste sportsudøvere i Gråsten blev forleden hædret i BHJ Salen i Ahlmannsparken.

Formand for Gråsten Samvirkende Idræts­foreninger, Mogens Hansen, glædede sig over, at man efter 1½ års ufrivillig pause atter kunne mødes.

Der var 65 idrætsudøvere, der var indstillet til at modtage den flotte Gråstenmedalje, som blev overrakt af borgmester Erik Lauritzen.

Følgende klubber havde indstillet deres mesterskabsfinalister:

Gråsten Badmintonklub: Victor Nordentoft Alsted, Magnus Sahl, Mads Ritter Højlund, Thomas Zanchetta, Christoffer Mau, August Emil Clausen Kock, Anders Petersen , Elias Thomsen Nøhr, Jeppe Midtgaard, Oliver Venderby, Bastian Jonasson, Thor Buus Wettengel og Mark Hollænder

Dartklubben Fluen: Magnus Larsen for både Jm og DM – titler.

Gråsten Billardklub: Jens Skøtt, Hans Christensen, Henning Kaad, Dan Raad, Steen Sørensen, Tom Kristensen, Ejnar Hansen og Nils Mortensen har alle været på et hold eller flere hold, der har vundet et mesterskab, medens Jens Skøtt yderligere blev singlemester.

Gråsten Sejlklub har to sejlere, som har deltaget ved henholdsvis EM og VM i Europa – jolle og Zoom 8 – jolle. Det er de to søskende Jan Moritz Grigat( 20 år ) og Madita Grigat ( 16 år)

Gråsten Skole: Pigeskolefodboldhold: Caroline Franson, Line Laugesen, Emma Brændekilde, Freja Hallund Komischke, Laura Thorndahl Matzen, Ane Søderup Junker, Caroline Nielsen, Ida Rousing, Christine Zanchetta, Isabell Jacobsen, Amalie Andersen, Anja Hansen, Maren Marie Hansen, Julie Thorndahl Matzen og Matilde Kristensen.

Gråsten Boldklub indstillede deres seniorkvindehold, som for andet år i træk blev regionsmestre.

Holdet bestod af Ditte Hansen, Lena Hymøller, Lena Frank, ida Buus Gjertsen, Camilla Nøhr Thomsen, Mette Jepsen, Sanne Tønder, Stine Rhode Ejlersen, Lone Weile Mau og Pia Staack .

Gråsten Idræts – og Gymnastikforenings atletikafdeling ndstillede 7 børne – og ungdomsudøvere: Mathilde Bost – Jacobsen, Maia Bost – Jacobsen, Anna Hermann, Karen Lausten, Andres Andersen, Kristian Lausten og Eskil J Kraack samt veteranen Else Amlund

Gråsten Rideklub: Selma Ludvigsen, Sophia Ludvigsen og Frederikke Gram Jacobsen som bl.a. har vundet sølv og bronze ved ungdoms EM i 20 og 21.

Gråsten Boldklub. Nr. 2 ved regionsmesterskaberne for seniorkvinder

Ditte Hansen, Ida Buus Gjertsen, Sanne Tønder, Amalie Rhode Rasmussen, Anne Sofie Rhode Rasmussen, Pernille Søs Hansen, Mette Jepsen, Christine Mortensen, Pia Staack, Matilde Bolding, Heidi Laursen, Malene Olsen, Nanna Eskildsen og Pernille Sommer Bondo. ■

Skrevet af

Gunnar Hattesen
Gunnar HattesenAnsvarshavende redaktør
Ring 21 16 06 83

Savner du en ældre artikel eller historie fra Gråsten og omegn, Broager, Egernsund eller måske Padborg, Kruså, Fårhus eller Frøslev så har du her et værktøj til at komme videre: Søg i vores omfattende PDF arkiv efter artikler fra andre års udgaver af Gråsten Avis og Bov Avis. Vores udvalg af artikler på hjemmesiden er begrænset til artikler der indeholder billeder hvorimod PDF arkivet indeholder alle offentliggjorte artikler.