Ved Graasten Slot blev julemanden vækket af både børn og voksne.

Stor menneskemængde fik vækket julemanden

En ting ved vi: Inden det bliver 24. december kravler julemanden ned gennem tusindvis af skorstene for at dele gaver ud til alle artige børn.

Hundredvis af børn og voksne var mødt op i slotsgården ved Graasten Slot for at vække julemanden.

Det var svært at forblive sovende, da de fremmødte råbte “Julemand”, “Julemand”.

Kort efter stod manden med den runde mave og det lange skæg derfor op og strakte kroppen.

Herefter fik de mange fremmødte mulighed for både at få et kram og adskillige selfies med julemanden, før han skulle ned til Torvet. ■

Denne artikel er lagt på Gråsten Avis | Bov Avis den 9. december 2024

Skrevet af

Gunnar Hattesen
Gunnar HattesenAnsvarshavende redaktør
Ring 21 16 06 83

Fotos af

Søren Gülck
Søren GülckFotograf
Ring 23 80 12 54

Savner du en ældre artikel eller historie fra Gråsten og omegn, Broager, Egernsund eller måske Padborg, Kruså, Fårhus eller Frøslev så har du her et værktøj til at komme videre: Søg i vores omfattende PDF arkiv efter artikler fra andre års udgaver af Gråsten Avis og Bov Avis. Vores udvalg af artikler på hjemmesiden er begrænset til artikler der indeholder billeder hvorimod PDF arkivet indeholder alle offentliggjorte artikler.