Zero Band er kendt for deres spilleglæde og tætte bånd til Gråsten. Foto Søren Gülck
Rock på torvet: Zero Band satte gang i Gråsten
Der var fuldtryk på både guitarer og trommer, da det lokale orkester Zero Band indtog scenen på torvet i Gråsten.
Det ni personer store band leverede en energifyldt koncert med et repertoire af rocknumre, der hurtigt fik publikum til at synge og trampe med.
Med et miks af klassiske hits og egne fortolkninger skabte bandet en stemning af sommerfest og fællesskab midt i byens centrum. Mange havde taget opstilling foran scenen for at nyde musikken, og begejstringen var tydelig blandt både unge og ældre. ■
Denne artikel er lagt på Gråsten Avis | Bov Avis den 10. oktober 2025
Skrevet af
Fotos af
Savner du en ældre artikel eller historie fra Gråsten og omegn, Broager, Egernsund eller måske Padborg, Kruså, Fårhus eller Frøslev så har du her et værktøj til at komme videre: Søg i vores omfattende PDF arkiv efter artikler fra andre års udgaver af Gråsten Avis og Bov Avis. Vores udvalg af artikler på hjemmesiden er begrænset til artikler der indeholder billeder hvorimod PDF arkivet indeholder alle offentliggjorte artikler.




