Artikelbeskrivelse

Restaurant Marienhölzung har fået ny energi

Af Pernille Kjeldtoft Hansen
Efteråret har lagt sig over landet, og alle dets farver stråler i et ualmindeligt smukt efterårssolskin.
Restaurant Marienhölzung i Flensborg ligger med sin placering midt i skoven badet i de endnu smukke blade og tager sig aldeles godt ud.
Det emmer af idyl og udtrykker elegance, og dét er netop hvad indehaver Lars Bendiksen fra Rinkenæs håber at opnå med sit seneste projekt, den nye restaurant i Flensborg, hans hjertebarn.
Restauranten er egentlig ikke ny. Faktisk har den siden 1800-tallet fungeret som beværtning, men den 1. august 2015 overtog Lars Bendiksen nøglebundet til restauranten og gav den et nyt navn og et anderledes udtryk.
Greb chancen
Lars Bendiksen er personligt heller ikke ny i branchen, idet han i fællesskab med sin kone Anna Bendiksen ejer Restaurant Bendiksen ved Sønderjyllands Golfklub i Uge, men da muligheden for overtagelse af Gasthaus Marienhölzung i Flensborg bød sig, blev han nød til at gribe den.
I lokalerne langt inde i skoven men stadig midt i Flensborg by, kunne han nemlig realiseres nogle drømme, som han længe havde båret rundt på.
Erfaring skaber drømme
Lars Bendiksen er på trods af sin unge alder en erfaren herre.
Som barn havde hans forældre Rinkenæshus i Rinkenæs, og da han som ung kom i lære som kok og senere tjener blev han klar over, at han havde store drømme og så mange muligheder indenfor restaurationsbranchen i grænselandet.
Efter at have lært hos nogle af områdets fineste og arbejdet i både ind og udland blev han enig med sig selv om, at han i en ung alder skulle være selvstændig.
Det løfte indfriede han i en alder af 31 år, og nu 5 år efter, er han et skridt tættere på at nå sin store drøm.
Med Restaurant Marienhölzung håber han nemlig på at kunne gennemføre et a la carte koncept, der tilbyder et alternativ til det, vi ellers kender i grænselandet.
I køkkenet er man gået væk fra de tyske klassikere, og med et menukort, der ændres hver 3. måned og som desuden er sæsoninspireret, håber Lars Bendiksen i samarbejde med køkkenchef Christian Boisen og restaurantchef Steffen Feddersen på at kunne skabe ’områdets foretrukne kvalitetsrestaurant’.
At jagte drømme skaber passion
I de hyggelige omgivelser på den danske restauration i Flensborg møder man en yderst passioneret restauratør.
Han er klar over, at han med åbningen af Restaurant Marienhölzung har gabt over en stor udfordring, men han har samtidigt også stor tiltro til sit projekt.
At starte restaurant i Tyskland kan for en dansker være svært, idet der på trods af den fysisk korte afstand er betydelig kulturel forskel. Det betyder, at han må vende sig til et anderledes kundegrundlag og nogle helt andre traditioner.
Dertil kommer, at Lars Bendiksen med det nye koncept henter inspiration hos det danske køkken, og med et menukort, der bygger på anderledes retter og lækre råvarer, skiller priserne sig en smule ud sammenlignet med gågadens cafeer og de nærtliggende tyske all-around restauranter.
Dog lægger Lars Bendiksen og de to ansatte Christian Boisen og Steffen Feddersen, som står for ledelsen af restauranten, når Lars Bendiksen bruger dagen på Restaurant Bendiksen, op til, at man køber 2 eller 3 retter, og da vil prisen i sidste ende udligne sig.
Det er detaljen der kræses for i både køkkenet og i restauranten, og det er kvaliteten, der satses stort på for både indehaver, kok og tjener.
Med det anderledes koncept følger også en skepsis hos et ellers solidt kundegrundlag til den gamle beværtning, men allerede nu går det godt for den danske trio i Flensborg, og når alle bordene på weekendaftenerne er fuldt besat, er det af både danske og tyske gæster.
Dertil kommer brunchbuffeten søndag formiddag, kaffe- og kage-anretninger om eftermiddagen, selskaber og andre arrangementer samt møder og konferencer for private og virksomheder.
På trods af den gode start har Lars Bendiksen dog stadig planer om forbedringer af sin nye restaurant, og snarest sker det i form af renovering af restaurantens to side sale, der skal forvandles til henholdsvis vin- og jagtstue.
Til foråret skal gæsterne endvidere have muligheden for at rykke middagen udenfor til de små træborde under trækronerne i restaurantens havearealer, hvor en tysk træhytte i bedste beergardenstil skal fuldende looket.
Dermed er Restaurant Marienhölzung både lidt tysk og lidt dansk, og Lars Bendiksen bestræber sig på at imødekomme alle kundegrupper.
Det er hans store drøm at skabe en eftertragtet institution, og i jagten på denne formes en yderst passioneret indehaver, der har stor tiltro til og er stolt over sit nye projekt Restaurant Marienhölzung. 

Lars Bendiksen stammer fra Rinkenæs, og har sammen med sin kone, Anna Bendiksen, overtager Restaurant Marienhölzung i Flensborg. Foto Tove Hansen

Lars Bendiksen stammer fra Rinkenæs, og har sammen med sin kone, Anna Bendiksen, overtager Restaurant Marienhölzung i Flensborg.
Foto Tove Hansen

Lars Bendiksen stammer fra Rinkenæs, og har sammen med sin kone, Anna Bendiksen, overtager Restaurant Marienhölzung i Flensborg. Foto Tove Hansen

Lars Bendiksen stammer fra Rinkenæs, og har sammen med sin kone, Anna Bendiksen, overtager Restaurant Marienhölzung i Flensborg.
Foto Tove Hansen

Restaurant Marienhölzung i Flensborg. Foto Tove Hansen

Restaurant Marienhölzung i Flensborg.
Foto Tove Hansen