Prinsesse Benedikte blev budt velkommen af formand for I.P. Nielsen Fonden, Anna Margrethe Ikast. I baggrund ses fhv. borgmester Bendt Olesen, der er medlem af fondsbestyrelsen.

Prinsesse Benedikte uddelte legater i Den Kongelige Køkkenhave

Den Kongelige Køkkenhave dannede torsdag eftermiddag en stemningsfuld ramme, da Hendes Kongelige Højhed, Prinsesse Benedikte overrakte legater fra I.P. Nielsen Fonden til minde om Dronning Ingrid.

Flere unge modtagere var mødt frem for at modtage erkendelsen og de økonomiske bidrag, som fonden uddeler til støtte for unge.

Prinsesse Benedikte fremhævede i sin tale Dronning Ingrids engagement og værdier gennem det arbejde, fonden støtter.

“Det glæder mig at se, hvordan fondens midler kan være med til at skabe nye muligheder for unge, der ønsker at udvikle sig og bidrage til samfundet.

Det var 18. gang, fonden uddelte penge. ■

Der var blomster til Prinsesse Benedikte, da hun blev modtaget i Den Kongelige Køkkenhave.

blank

Sønderjysk Pigekor underholdt de fremmødte.

blank

Blandt legatmodtagerne var Gråsten Rideklub, som modtog 6.000 kr. til en industristøvsuger og laptops. Klubben var repræsenteret af Bitten Kjær og Berit Nielsen.

Denne artikel er lagt på Gråsten Avis | Bov Avis den 27. august 2025

Skrevet af

Gunnar Hattesen
Gunnar HattesenAnsvarshavende redaktør
Ring 21 16 06 83

Fotos af

Søren Gülck
Søren GülckFotograf
Ring 23 80 12 54

Savner du en ældre artikel eller historie fra Gråsten og omegn, Broager, Egernsund eller måske Padborg, Kruså, Fårhus eller Frøslev så har du her et værktøj til at komme videre: Søg i vores omfattende PDF arkiv efter artikler fra andre års udgaver af Gråsten Avis og Bov Avis. Vores udvalg af artikler på hjemmesiden er begrænset til artikler der indeholder billeder hvorimod PDF arkivet indeholder alle offentliggjorte artikler.