Ny roman af Anne Mette Hancock

Den danske krimiscene har igen fået et stærkt bidrag med udgivelsen af Efterspillet, fjerde bind i serien om journalisten Heloise Kaldan og efterforskeren Erik Schäfer.

Forfatteren Anne Mette Hancock, der har rødder i Gråsten, fortsætter her sin succesfulde fortælling om magt, manipulation og sandhedens skrøbelige natur.

Romanen kredser om Heloise Kaldan, der har opnået stor popularitet med sin true crime-podcast, hvor hun dykker ned i virkelige tragedier. I Efterspillet inviterer hun den erfarne drabsefterforsker Erik Schäfer i studiet for at tale om en af de mest opsigtsvækkende sager i dansk kriminalhistorie: opklaringen af syv brutale mord begået af kunstneren Hans Verni.

Men fortællingen tager en dramatisk drejning, da København kort efter podcastudsendelsen rystes af et nyt drab. En ung kvinde findes myrdet under omstændigheder, der vækker uhyggelige minder om Verni-sagen. Mistanken om en copycat-morder opstår hurtigt, og Schäfer er ikke i tvivl: nogen forsøger at efterligne fortidens forbrydelser.

Heloise begynder dog at stille spørgsmål ved den officielle forklaring. I takt med at hun graver dybere, opstår der tvivl om, hvorvidt retfærdigheden overhovedet blev gjort fyldest i den oprindelige sag. Kan det være, at en uskyldig mand blev dømt? Og hvad skjuler Schäfer egentlig om sin egen rolle?

Romanen udfolder sig som en intens psykologisk thriller, hvor spændingen ikke kun ligger i jagten på en mulig morder, men også i det komplekse spil mellem karaktererne. Heloise må navigere i en verden, hvor sandhed og løgn flyder sammen, og hvor tillid kan være livsfarlig.

Efterspillet er blevet mødt med stor ros fra anmeldere, der fremhæver Anne Mette Hancocks evne til at skabe troværdige karakterer og en nervepirrende atmosfære. Med sin skarpe sans for spænding og samfundsskildring cementerer hun sin position som en af Danmarks stærkeste krimiforfattere.

Med denne udgivelse viser Anne Mette Hancock endnu en gang, hvorfor hendes bøger fanger et bredt publikum: Hun kombinerer klassisk krimiplot med dyb psykologisk indsigt – og efterlader læseren med spørgsmålet: Hvem kan man egentlig stole på? ■

Denne artikel er lagt på Gråsten Avis | Bov Avis den 16. april 2026

Skrevet af

Gunnar Hattesen
Gunnar HattesenAnsvarshavende redaktør
Ring 21 16 06 83

Savner du en ældre artikel eller historie fra Gråsten og omegn, Broager, Egernsund eller måske Padborg, Kruså, Fårhus eller Frøslev så har du her et værktøj til at komme videre: Søg i vores omfattende PDF arkiv efter artikler fra andre års udgaver af Gråsten Avis og Bov Avis. Vores udvalg af artikler på hjemmesiden er begrænset til artikler der indeholder billeder hvorimod PDF arkivet indeholder alle offentliggjorte artikler.