Både Kor 92 og publikum sang med på fællessange med klassiske julesalmer.

Nordisk klang og fællessang med Kor 92

Bakkensbro Aktivitets- og Kulturcenter dannede forleden rammen om Sundeveds Kor 92’s julekoncert. 

Arrangementet blev afholdt i samarbejde med Avnbøl-Ullerup Landsbylaug, som bød på kaffe og æbleskiver efter koncerten. BAKC’s festsal var godt fyldt op med korets 35 korsangere og et veloplagt publikum.

Aftenens korsang bød på en blanding af moderne og traditionelle jule- og vintersange af nordiske komponister under ledelse af dirigent Michael Kammann og akkompagneret af Antonia Blaser på klaver.  ■

Denne artikel er lagt på Gråsten Avis | Bov Avis den 18. december 2025

Skrevet af
Leske Trip

Fotos af
Leske Trip

Savner du en ældre artikel eller historie fra Gråsten og omegn, Broager, Egernsund eller måske Padborg, Kruså, Fårhus eller Frøslev så har du her et værktøj til at komme videre: Søg i vores omfattende PDF arkiv efter artikler fra andre års udgaver af Gråsten Avis og Bov Avis. Vores udvalg af artikler på hjemmesiden er begrænset til artikler der indeholder billeder hvorimod PDF arkivet indeholder alle offentliggjorte artikler.