Stemningen er uhøjtidelig og det sociale fællesskab betyder mindst lige så meget som selve dansen.

Folkedanserne er i gang med ny sæson

Efter en sommerpause er de lokale folkedansere igen på gulvet.

Den nye sæson blev skudt i gang mandag aften i auditoriet på Lyreskovskolen i Bov med livlige trin, godt humør og musik, der lokkede både erfarne dansere og nye deltagere med.

Lone Schmidt fortæller, at der altid er plads til flere, og at alle kan være med uandet alder og erfaring.

Øvelserne finder sted hver uge kl. 19.30, og alle interesserede er velkomne til at kigge forbi og prøve kræfter med de traditionelle danse. ■

Denne artikel er lagt på Gråsten Avis | Bov Avis den 5. september 2025

Skrevet af

Gunnar Hattesen
Gunnar HattesenAnsvarshavende redaktør
Ring 21 16 06 83

Fotos af

Helle Hockerup
Helle HockerupLokalredaktør
Ring 22 92 21 19

Savner du en ældre artikel eller historie fra Gråsten og omegn, Broager, Egernsund eller måske Padborg, Kruså, Fårhus eller Frøslev så har du her et værktøj til at komme videre: Søg i vores omfattende PDF arkiv efter artikler fra andre års udgaver af Gråsten Avis og Bov Avis. Vores udvalg af artikler på hjemmesiden er begrænset til artikler der indeholder billeder hvorimod PDF arkivet indeholder alle offentliggjorte artikler.