
Musicalen Lille Bitten trak fulde huse på Frøslev Efterskole.
Flot musical på Frøslev Efterskole
Eleverne på Frøslev Efterskole havde øvet sig godt i at danse, synge, agere skuespillere og spille musik.
Eleverne opførte musicalen “Lille Bitten”, og traditionen tro deltog mange tidligere elever. Inden forestillingen var der middag med 10, 20 og 25 års jubilarer.
Forstander Lasse Ovesen var glad for opbakningen til alle ugens spilledage.
Frøslev Efterskole har 85 elever.
“Vi har desværre ikke alle vores pladser besat. Vi har 15 ledige pladser”, fortæller Lasse Ovesen.
Frøslev Efterskole er en teaterefterskole, som henvender sig til unge, som har en drøm om at blive skuespiller, regissør eller sanger. ■


Denne artikel er lagt på Gråsten Avis | Bov Avis den 24. november 2023
Skrevet af
Fotos af
Savner du en ældre artikel eller historie fra Gråsten og omegn, Broager, Egernsund eller måske Padborg, Kruså, Fårhus eller Frøslev så har du her et værktøj til at komme videre: Søg i vores omfattende PDF arkiv efter artikler fra andre års udgaver af Gråsten Avis og Bov Avis. Vores udvalg af artikler på hjemmesiden er begrænset til artikler der indeholder billeder hvorimod PDF arkivet indeholder alle offentliggjorte artikler.