Borgmester Erik Lauritzen (S) bliver genvalgt til sin fjerde periode og Jimmy Simonsen (V) bliver ny 1. viceborgmester.

Det blev til en bred konstituering med Venstre

Venstre går alligevel med i konstitueringen i et flertal i Sønderborg byråd, der stiller 26 af 31 mandater bag borgmester Erik Lauritzen (S). 

Han går dermed ind i sin fjerde periode på borgmesterposten. 

På valgnatten ønskede Venstre at sondere terrænet for en blå borgmester. Det viste der sig ikke at være flertal for. 

Slesvigsk Partis Kirsten Bachmann gik efter borgmesterposten og blev også tungen på vægtskålen, da der var 15 stemmer til rød blok og 15 stemmer til blå blok. 

Der kunne dog ikke samles et blåt flertal bag Kirsten Bachmann. Slesvigsk Parti gik tilbage med to mandater og har nu kun et. 

Det tyske mindretals parti har tradition for at hælde til rød side i Sønderborg Kommune. 

I stedet valgte Dansk Folkeparti på valgnatten at stille sine to mandater til rådighed for rød blok. Venstre gav udtryk for, de følte, Socialdemokratiet var løbet fra en aftale om, de store partier som det første skulle tale med hinanden om en bred konstituering.

“Jeg er glad for at kunne præsentere en flertalsgruppe med seks partier. Vi er forskellige partier, der arbejder i respekt for hinanden,” sagde Erik Lauritzen, da konstitueringen var faldet på plads.

“Vælgerne har talt. Vi søger ansvar og indflydelse. Samarbejdsaftalen er en platform, vi kan se os selv i,” sagde Venstres nye politiske leder, Jimmy Simonsen, der indrømmer, han var skuffet over forløbet af valgnatten, og sagde at starten på samarbejdet ikke var optimal.

Jimmy Simonsen bliver 1. viceborgmester og formand for erhvervs- og arbejdsmarkedsudvalget. Stemmeslugeren Kjeld Stærk (V) bliver formand for Sønderborg Forsyning, som har været i vælten på grund af de stigende varmepriser på Nordals. 

Dansk Folkeparti, Slesvigsk Parti, SF og Enhedslisten er de fire øvrige partier i konstitueringen. 

Enhedslistens Asger Romme Andersen og SF’s Susanne Blegvad Posselt fra Broager får formands- og næstformandsposten i natur-, klima- og miljøudvalget. Dansk Folkepartis Stefan Lydal bliver formand for social-, senior- og handicapudvalget, og Kirsten Bachmann formand for udvalget for byudvikling, landdistrikter og infrastruktur.

Daniel Staugaard (V) bliver formand for kultur-, handel- og turismeudvalget. 

Der mangler at blive fordelt en hel del poster endnu. Alle partier gav udtryk for, de er glade for samarbejdet. Der var ikke de store partipolitiske spilfægterier på konstitueringspressemødet, bortset fra, Jimmy Simonsen gerne ser de blå partier Liberal Alliance og Danmarksdemokraterne som en del af samarbejdet, hvorimod Erik Lauritzen er mere afvisende. ■

Denne artikel er lagt på Gråsten Avis | Bov Avis den 8. december 2025

Skrevet af

Lise Kristensen
Lise KristensenJournalist
Ring til 20 75 79 12

Savner du en ældre artikel eller historie fra Gråsten og omegn, Broager, Egernsund eller måske Padborg, Kruså, Fårhus eller Frøslev så har du her et værktøj til at komme videre: Søg i vores omfattende PDF arkiv efter artikler fra andre års udgaver af Gråsten Avis og Bov Avis. Vores udvalg af artikler på hjemmesiden er begrænset til artikler der indeholder billeder hvorimod PDF arkivet indeholder alle offentliggjorte artikler.