Formand for Bov IF, Lars Kristensen, glæder sig over, at idrætsforeningen har gode faciliteter blandt andet for mange aktive udi boldspil i og ved Grænsehallerne i Kruså.

Bov IF holder gang i borgerne

Bov Idrætsforening tegner sig med 1.250 medlemmer fordelt på otte idrætsgrene for fysisk aktivitet i mange varianter og på forskellige niveauer for en stor del af grænselandets indbyggere. 

Nogle idrætsgrene kører bedre end andre, men det er sikkert og vist, der bliver spillet bold, svømmet, løbet og dyrket petanque, tennis og gymnastik til den store guldmedalje på et folkeligt plan.

“I øjeblikket slår vi et slag for petanque og tennis ved klubhuset i Padborg, hvor vi har gode faciliteter de sportsgrene,” fortæller idrætsforeningens formand Lars Kristensen.

Han anser de gode forhold i Padborg, boldbanerne ved Grænsehallerne i Kruså og ikke mindst svømmehallen i Bov for at være altafgørende for aktivitetsniveauet i de enkelte afdelinger. Jo bedre faciliteter, jo flere borgere har lyst til at dyrke sport og idræt og holde sig i god form.

“Vi har en meget aktiv fodboldafdeling med spillere i alle aldre. Kunst­græsbanen ved Grænse­hallerne er et stort aktiv. Den er meget benyttet og fremmer aktivitetsniveauet. Fodbold­klubben skaffede penge til den og søgte støtte og tilskud blandt andet fra Aabenraa kommune,” siger den 56-årige formand, der står i spidsen for paraplyorganisationen, hvor de enkelte afdelinger er mere eller mindre selvstændige.

“Vi har de samme udfordringer som mange andre klubber med at tiltrække bestyrelsesmedlemmer. Nogle afdelinger har ingen problemer. Løbeklubben Atletik og Motion er mere eller mindre selvkørende og sørger selv for at sætte bestyrelsen, gennemføre aktiviteter og søge sponsorater og den slags. De steder, hvor de unge er aktive, er det sværere at få folk til bestyrelsesarbejdet. Nogle steder møder kun bestyrelsen op til generalforsamlingen. Vi har diskuteret, om vi i stedet for at afvikle det som enkelt klubarrangementer kan lave et fælles arrangement, hvor børnene kan være aktive og gå i legeland og lignende, mens far og mor går til generalforsamling,” siger Lars Kristensen, der har gjort den erfaring, bestyrelsesarbejde ikke behøver være en tidrøver af de helt store.

I hovedbestyrelsen er der fire møder om året, hvor de vigtigste emner drøftes, og så ordnes resten hen ad vejen. Bov IF har en kæmpe svømmeafdeling med over 300 aktive, der benytter svømmehallen i Bov flittigt.

EM i fodbold

EM i fodbold, Tour de France og OL i Paris vil give stor sportslig fokus i sommer. Lars Kristensen anser de mange fjernsynstimer for at have afsmittende virkning på lokale idrætsklubber, hvis de forstår at melde sig banen, når begejstringen for elitesportens præstationer er intakt.

“Vi er hvert år til familiedag på Torvecentret i Padborg i august, hvor vi fortæller om det brede udbud i Bov IF. Der får vi kontakt til mange mulige aktive, der gerne vil i gang med at dyrke sport og motion og måske har ladet sig inspirere af sportsbegivenheder i sommerens løb,” siger idrætsformanden i Bov gennem de sidste to år.

Det kræver ingen boldekvilibrist at holde sig i form på grønsværen, i hallen eller i svømmebadet, men det gør godt at være aktiv. Bov IF har godt fat i de aktive idrætsudøvere i grænsebyen, selv om Coronaen kostede på medlemsfronten, og konkurrencen fra individuelle idrætsaktiver som paddle og personlig fitness kan være hård.

“Vi indretter os på den tid, vi lever i, og er stolte af at være en aktiv idræts- og sportsforening med en stor berøringsflade,” siger Lars Kristensen, der vil forsætte den lagte linie i Bov IF. ■

Denne artikel er lagt på Gråsten Avis | Bov Avis den 29. maj 2024

Skrevet af

Lise Kristensen
Lise KristensenJournalist
Ring til 20 75 79 12

Savner du en ældre artikel eller historie fra Gråsten og omegn, Broager, Egernsund eller måske Padborg, Kruså, Fårhus eller Frøslev så har du her et værktøj til at komme videre: Søg i vores omfattende PDF arkiv efter artikler fra andre års udgaver af Gråsten Avis og Bov Avis. Vores udvalg af artikler på hjemmesiden er begrænset til artikler der indeholder billeder hvorimod PDF arkivet indeholder alle offentliggjorte artikler.