
Dansk Folkeparti, Liberal Alliance og Danmarksdemokraterne har indgået valgforbund.
Borgerlige partier i Aabenraa indgår valgforbund
Dansk Folkeparti, Liberal Alliance og Danmarksdemokraterne har besluttet at danne valgforbund op til det kommende valg 18. november.
Aftalen betyder, at partierne sammen vil sørge for, at færrest mulige stemmer går tabt og at blå stemmer får størst mulig gennemslagskraft.
“Vi er forskellige partier med forskellige prioriteter – men vi deler ønsket om en stærkere borgerlig stemme i Aabenraa. Vi står samlet i et teknisk valgforbund for at give vælgerne valgfrihed og samtidig sikre mest mulig borgerlig indflydelse, lyder det fra de tre borgerlige partier.
Hans-Christian Gjerlevsen, Dansk Folkeparti, udtaler: “Det her er et stærkt fællesskab for at sikre en borgerlig retning i Aabenraa. I Dansk Folkeparti går vi til valg på tryghed, dansk kultur og en kommune, hvor borgerne – ikke systemet – er i centrum. Med valgforbundet sikrer vi, at ingen borgerlige stemmer går til spilde, og at Aabenraa får en tydelig borgerlig retning”.
Teis Hedemand, Liberal Alliance, tilføjer: “I Liberal Alliance kæmper vi for mere frihed og mindre bureaukrati – også lokalt. Vi tror på, at borgerne selv ved bedst, hvordan de vil leve deres liv, og at virksomheder trives bedst med færre benspænd. Vi tør tænke nyt og sætte tempo på byudviklingen. Valgforbundet betyder, at en stemme på Liberal Alliance både styrker os og samtidig tæller med i kampen for et borgerligt flertal”.
Kaj Dam Rasmussen, Danmarksdemokraterne, fastslår: “Vi stiller op til kommunalvalget for første gang! Det gør vi med et stærkt borgerligt program, der har afsæt i sund fornuft, lokal forankring og respekt for den enkelte borger. Med det indgåede valgforbund står vi 3 partier sammen om at sikre flest mulige mandater til partier, der lytter til borgerne – men således at hvert parti holder fast i deres egen politiske linje”. ■
Denne artikel er lagt på Gråsten Avis | Bov Avis den 25. september 2025
Skrevet af
Savner du en ældre artikel eller historie fra Gråsten og omegn, Broager, Egernsund eller måske Padborg, Kruså, Fårhus eller Frøslev så har du her et værktøj til at komme videre: Søg i vores omfattende PDF arkiv efter artikler fra andre års udgaver af Gråsten Avis og Bov Avis. Vores udvalg af artikler på hjemmesiden er begrænset til artikler der indeholder billeder hvorimod PDF arkivet indeholder alle offentliggjorte artikler.
