

Efter en god badesæson blev badebroen taget op. Privatfotos
Badesæsonen er ovre
Badebroen i Alnor Strandpark er nu taget op af vandet, og den officielle badesæson 2021 er nu afsluttet, men vinterbaderne fortsætter.
I alt 14 frivillige brugte 5 timer på at afmontere broen, og to af vinterbaderne sørgede for en lækker frokost til det arbejdende folk.
Broen fik i denne sæson sin egen krabbe-fisker sektion, som har været en stor succes for børnene.
“Det er glædeligt, at frivilligheden til at få broen op er til stede”, siger formand for Strandparkens Badebroforening, Niels Christian Just. ■
Skrevet af
Fotos af
Savner du en ældre artikel eller historie fra Gråsten og omegn, Broager, Egernsund eller måske Padborg, Kruså, Fårhus eller Frøslev så har du her et værktøj til at komme videre: Søg i vores omfattende PDF arkiv efter artikler fra andre års udgaver af Gråsten Avis og Bov Avis. Vores udvalg af artikler på hjemmesiden er begrænset til artikler der indeholder billeder hvorimod PDF arkivet indeholder alle offentliggjorte artikler.