Site icon Gråsten Avis

180 fejrede 75 år med KFUM-spejderne i Rinkenæs

Stor flok spejdere og gæster samlet på plænen foran spejderhytten Æ Fawlkær i Rinkenæs

Foto: Søren Gülck

Stor flok spejdere og gæster samlet på plænen foran spejderhytten Æ Fawlkær i Rinkenæs

Foto: Søren Gülck

180 fejrede 75 år med KFUM-spejderne i Rinkenæs

KFUM-Spejderne i Rinkenæs kunne lørdag fejre 75-års jubilæum med en stor jubilæumsdag i Æ Fawlkær.

Omkring 180 mennesker deltog, og blandt gæsterne var mange tidligere spejdere, som var mødt op for at fejre gruppen og gense gamle spejderkammerater.

Gruppeleder Johannes Nielsen, der selv hører til veteranerne, fortalte i sin åbningstale om spejdergruppens udvikling gennem 75 år.

Gruppen blev grundlagt i 1951 af Peters-Lehm, der gennem mange år var forstander på Rinkenæs Ungdomsskole og senere blev præst i Hellevad.

Jubilæumsdagen bød naturligvis også på spejderaktiviteter. De yngste spejdere fik blandt andet mulighed for at lære deres forældre kunsten at tænde bål, og rundt omkring på pladsen var der indrettet bålsteder, hvor der dagen igennem blev tilberedt bålmad. ■

Vejrguderne var med KFUM-Spejderne, da gamle og nye spejdere fejrede 75-års jubilæum. Foto: Søren Gülck

Se alle billederne

Denne artikel er lagt på Gråsten Avis | Bov Avis den 5. oktober 2026

Skrevet af

Gunnar HattesenAnsvarshavende redaktør
Ring 21 16 06 83

Fotos af

Søren GülckFotograf
Ring 23 80 12 54

Savner du en ældre artikel eller historie fra Gråsten og omegn, Broager, Egernsund eller måske Padborg, Kruså, Fårhus eller Frøslev så har du her et værktøj til at komme videre: Søg i vores omfattende PDF arkiv efter artikler fra andre års udgaver af Gråsten Avis og Bov Avis. Vores udvalg af artikler på hjemmesiden er begrænset til artikler der indeholder billeder hvorimod PDF arkivet indeholder alle offentliggjorte artikler.

Exit mobile version